Czosnek niedźwiedzi, cygański czy cebula czarownic?

sierpnia 18, 2017

Będąc ostatnio w Zakopanem zatrzymaliśmy się w przydrożnym sklepiku z zamiarem zakupu oscypków (kto był w Zakopanem i nie kupował oscypków niech pierwszy rzuci kamieniem). Ku mojemu lekkiemu zaskoczeniu w budce nie znajdowały się tylko oscypki i pamiątki, jak to zazwyczaj bywa, ale również domowej roboty przetwory. Oczywiście ja jak to ja, musiałam się zatrzymać i wszystko po kolei wymacać, wyczytać i nie wiem co jeszcze. Wśród różowych dżemów w oczy rzucały się zielone słoiczki, a na nich karteczka z podpisem ,,czosnek niedźwiedzi,,. Nie mając bladego pojęcia co to jest, chwyciłam pierwszy z brzegu słoiczek w łapki i zadowolona dodałam do zakupów razem z oscypkami. Po przyjeździe do domu i skosztowaniu produktu zabrałam się do czytania o cudownym zielu. A w dzisiejszym poście postaram się z Wami tą zdobytą przeze mnie wiedzą podzielić. 

Czosnek niedźwiedzi, znany również jako czosnek cygański lub cebula czarownic. Jego najpopularniejsza nazwa wzięła się od zwyczaju niedźwiedzi, które po przebudzeniu z zimowego snu sięgają właśnie po to ziele. 

Właściwości cebuli czarownic docenili już ludy starogermańskie. Nasi przodkowie stosowali ją w głównej mierze do wzmocnienia odporności. Jednak czy nadaje się tylko do tego?

Wraz z biegiem czasu zaczęto odkrywać inne cudowne zalety spożywania czosnku cygańskiego. 

Dzięki zawartym w nim związkom siarki wykazuje on właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega zakrzepom, wyrównuje poziom ciśnienia tętniczego. Jego właściwości odczują również osoby zmagające się z problemami trawiennymi i wzdęciami. Dodając go do naszym posiłków (zup, kanapek, serków lub liście dodając do sałatki) wspomożemy nasze trawienie i zobaczymy efekty w postaci bardziej płaskiego brzucha. Ze względu na zawartość siarki w białku budującym nasze włosy, skórę i paznokcie wspomaga ich kondycję.  Mimo wielu korzystnych efektów czosnek nie jest polecany osobom z chorobom dwunastnicy i wrzodami żołądka. 

Uprzedzam, że jeśli chcecie znaleźć go w lesie nie szukajcie białych cebulek. Cebula czarownic różni się od zwykłego czosnku nie tylko zwiększonymi właściwościami leczniczymi, ale także wyglądem. Tego rodzaju czosnku musimy szukać w postaci roślinki z liśćmi przypominającymi liście konwalii. Podobieństwo to może być jednak fatalne w skutkach ze względu na trujące właściwości konwalii. 

Jednak ja mimo wszystko polecam zakupienie nasion i zasadzenie czosnku w swoim ogródku lub zakup gotowego produktu, będziemy mieli pewność co do bezpieczeństwa spożycia. 





3 komentarze:

  1. Nie przepadam za czosnkiem, nie moge go jeść bo szkodzi mi na żołądek a z cygańskim spotkałam się tylko w sklepie, kiedy zauważyłam chleb z jego dodatkiem ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię czosnek. Mama robiła przetwory z tym niedźwiedzim w tym roku.
    Bardzo fajne wyszły słoiki.
    Idealny na zimę.
    Pozdrawiam cieplutko! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kilka razy próbowałam ulokować czosnek niedźwiedzi na działce: z nasion albo gotową roślinkę, ale niestety, nie ta gleba. A szkoda, bo bardzo go lubię :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.